10 důvodů, proč koupit ojeté auto z autobazaru

Podle statistiky bylo v roce 2016 prodáno 53 % ojetých vozů mezi soukromými osobami, zbylých 47 % pocházelo z autobazarů. Je to až s podivem, neboť koupě přes soukromou inzerci přináší mnohem více rizik než nákup od spolehlivého a prověřeného profesionálního prodejce. Zaměřili jsme se na srovnání výhod a nevýhod při koupi ojetých vozů u soukromých prodejců a autobazarů.

 1. Nákupem přes soukromou inzerci neušetříte
  Velmi často narážíme na tvrzení, že se ojetý vůz dá pořídit levněji od soukromého prodejce než z autobazaru. V autobazaru jsou vozy údajně dražší, protože ceny jsou navýšeny o provizi. Nicméně toto tvrzení neodpovídá realitě. Naopak někteří soukromí prodejci mnohdy nemají ani vzdálenou představu o skutečné hodnotě vozu a požadují přemrštěné ceny. Profesionální prodejci dokáží poměrně přesně odhadnout cenu vozu na základě celkového stavu, technických parametrů, ujetých kilometrů, původu a stáří vozu. Profesionálně stanovená cena většinou víceméně odpovídá odhadní ceně, kterou by stanovil odborný znalec.
 2. Prověřený technický stav
  Při výkupu profesionální prodejce přebírá za vůz právní odpovědnost, proto mají autobazary stanoveny vlastní kritéria pro příjem vozidel. Vozy jsou na vstupu pečlivě prověřovány techniky, kteří jsou schopni rozeznat vyhovující či nevyhovující technický stav.
 3. Garantovaný původ vozu a počet ujetých kilometrů
  Ojeté vozy mají své záruky a garance. Někteří autoprodejci poskytují nadstandardní záruku na počet ujetých kilometrů a původ vozidla. Jestliže by se prokázalo, že uvedené najeté kilometry či původ vozu jsou v rozporu se skutečností, pak je garantována možnost vrácení peněz. To se soukromým prodejcem budete řešit velice obtížně.
 4. Prověřené vozy bez právních vad
  Mezi nejzávažnější rizika, která podstupujete při koupi ojetého vozu od soukromého prodejce, patří právní vady. Snadno se může stát, že koupíte vozidlo kradené, v exekuci, nebo zatížené leasingem. V autobazaru s kvalitním zázemím takové riziko nepodstupujete, všechny vozy jsou hned na příjmu po právní stránce důkladně prověřovány. Některé autobazary poskytují smluvní záruku na právní vady s možností odstoupení od smlouvy.
 5. Větší výběr značek a srovnání modelů
  U soukromého prodejce je k prodeji pochopitelně pouze jedno auto. V autobazaru máte na výběr více značek a modelů. Díky tomu je možné si před koupí vozidla vyzkoušet, udělat si porovnání toho co vám vyhovuje nejlépe. Navíc máte k dispozici zkušené odborníky, kteří jsou připraveni poradit, nebo doporučit auto vhodnější dle vašich požadavků a potřeb.
 6. Autobazar zajistí výkup stávajícího vozu
  Většina autobazarů nabízí výkup stávajícího vozu za hotovost nebo formou protiúčtu na nákup nového auta. Prodej na protiúčet je zpravidla nějakým způsobem zvýhodněn, například vyšší výkupní cenou nebo slevou na novém vozidle. Jestliže se rozhodnete pro výkup vozu, pak vám odpadnou všechny starosti spojené s prodejem vozidla, navíc autobazar přebírá právní odpovědnost za skryté vady vůči budoucímu majiteli. Také administrativu nezbytnou pro přepis auta v registru vozidel vyřizuje standardně autobazar.
 7. Splátky a pojištění na jednom místě
  Pokud vám chybí na pořízení nového vozu potřebná hotovost, prodejci vám zajistí financování formou klasického úvěru nebo leasingu. Běžně se dá sjednat povinné ručení a další druhy pojištění hned při koupi vozu. Pro zákazníky jsou ve všech směrech připraveny služby na profesionální úrovni, které usnadní celý proces nákupu vozu.
 8. Snadnější reklamace
  Podle zákona prodejce ručí pouze za skryté vady, které měl vůz prokazatelně v době předání. V žádném případě neručí za vady, které vzniknou běžným opotřebením. Za jaké vady prodejce odpovídá, a kdy je možné uplatnit reklamaci, podrobně popisujeme v článku „Reklamace ojetého auta“. U soukromého prodejce je vymáhání zákonných záruk v případě skrytých vad mnohem komplikovanější. Soukromý prodejce je úplně v jiném postavení než zavedený autobazar. Často se setkáváme s tím, že soukromý prodejce po prodeji přestane úplně komunikovat. Autobazary jakožto právnické subjekty v tomto ohledu nabízí větší jistotu.
 9. Kontrola vozu vlastním mechanikem
  Při výběru ojetého auta je vhodné mít s sebou někoho, kdo autům rozumí. Obecně platí „důvěřuj, ale prověřuj“, u obchodních transakcí to platí dvojnásob. Autobazar bere za zcela samozřejmé, že si přivedete vlastního mechanika, případně bez problému souhlasí s kontrolou vozu v autorizovaném servisu.
 10. Vše prověřit, ověřit a zkontrolovat ...
  Před samotnou koupí doporučujeme v každém případě prověřit všechny informace k danému vozu. Podrobné instrukce najdete v sekci „Jak koupit auto“. Pokud se i přes všechna možná rizika rozhodnete pro nákup u soukromé osoby, pak:
  • v každém případě trvejte na přítomnosti přímého majitele vozu
  • auto pečlivě prověřte po technické i právní stránce
  • nepředávejte žádnou hotovost ani zálohu, dokud nemáte klíčky od vozu v ruce
  • zjistěte si, co by měla obsahovat kvalitní kupní smlouva, vzor je k dispozici zde
  • převezměte vůz se všemi dokumenty
  • přepis vozu zařiďte osobně
  Na stránkách kontrolatachometru.cz je možné zdarma po zadání VIN a čísla protokolu z poslední technické prohlídky ověřit celkový stav ujetých kilometrů. Na vincheck.cz lze zdarma zjistit, zda není vozidlo kradené, jestli není zatížené leasingem nebo exekucí a všechny další podstatné informace o daném vozidle.

Jan Krejčí, Autovkapse.cz 

Další novinky najdete ZDE..