Dálniční známka 2019: Cena, platnost, prodej a akce

Od 1. prosince 2018 začala platit roční dálniční známka 2019. Cena se oproti minulému roku nezměnila, za roční známku zaplatíte 1 500 Kč. Známky s měsíční a desetidenní platností budou v prodeji nejpozději od 1. ledna 2019. Tvar dálničních známek zůstává stejný, změnilo se pouze barevné provedení. Roční známka je kulatá a modrá, měsíční čtvercová je ve žlutozelené barvě a desetidenní trojúhelníková v barvě červené.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: Cena

Roční dálniční známka pro osobní auta do 3,5 t na rok 2019 stojí 1 500 Kč, měsíční známka 440 Kč a desetidenní 310 Kč. Od poplatků jsou osvobozeni motocykly a automobily, ve kterých cestují osoby vlastnící průkaz ZTP nebo ZTP/P. Vozy s hmotností nad 3,5 tuny jsou povinni platit elektronické mýtné.

Tvar dálničních známek zůstává stejný, každým rokem se mění pouze barevné provedení. Roční známka je kulatá a pro rok 2019 má modrou barvu, měsíční čtvercová je ve žlutozelené barvě a desetidenní trojúhelníková v barvě červené. Přesnou podobu dálničních známek uvádí Příloha č. 1 Vyhlášky č. 306/2015 Sb. o užívání pozemních komunikací zpoplatněných časovým poplatkem.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: Platnost

Roční dálniční známka je platná od 1. prosince 2018 do 31. ledna 2020. Je-li nalepena ještě v prosinci, platí čtrnáct měsíců. Pokud ale bude roční dálniční známka zakoupena například v dubnu 2019, platí pouze do konce ledna 2020.

Měsíční dálniční známka začíná platit v den, který na známce vyznačí prodejce, a platí celý následující měsíc. Platnost desetidenní známky začíná dnem vyznačeným na známce a končí uplynutím desátého kalendářního dne. Dálniční známky s jednodenní platností nejsou v ČR zatím zavedeny.

Platnost dálniční známky pro rok 2018 končí 31. ledna 2019.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: Prodej

Oficiální prodejní místa dálničních známek jsou označena speciální samolepkou. Najdete je na všech pobočkách České pošty, na čerpacích stanicích a dalších místech, která poskytují auto-moto služby. Aktuální seznam oficiálních prodejních míst je k dispozici na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury.

Ministr dopravy Dan Ťok letos přislíbil, že systém pro elektronické dálniční známky bude uveden do ostrého provozu v roce 2021. Dálniční známky tak půjdou zakoupit jednoduše přes internet, stejně jako tomu je na Slovensku či v Rakousku.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: Jak nalepit

Dálniční známka se skládá ze dvou dílů, jeden bez druhého není platný. Prvním dílem je klasická nálepka, která se po vyplnění registrační značky nalepí celou plochou na dolní část předního skla. Registrační značka se musí na známku doplnit propiskou, obyčejná tužka nebo například fixy, které jdou smazat, nejsou povoleny.

Druhou část kupónu je třeba uschovat. Obě části kontroluje Policie ČR. Nenalepená dálniční známka, známka bez vyznačení doby platnosti nebo bez vyplněné značky je neplatná. Po nalepení už známku nejde použít pro jiné auto. Po skončení doby platnosti musí být známka odstraněna.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: POKUTA

Kontrolu dálničních známek provádějí hlídky Policie ČR a příslušníci Celní správy. Nejvyšší pokuty za jízdu po dálnici bez platné dálniční známky mohou na místě dosáhnout až 5 000 Kč. Ve správním řízení se pokuta může vyšplhat až na 100 000 Kč.

Překvapivě jsou pokuty za jízdu bez dálniční známky nejvyšší z celé Evropy. Na pomyslném druhém místě je Rakousko, kde pokuta může dosáhnout až 80 000 Kč.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: Výměna

Dálniční známku je možné vyměnit v případě poškození čelního skla, pokud špatně vyplníte registrační značku nebo jinak poničíte známku během výlepu. Podrobný návod k výměně je popsán na stránkách Státního fondu dopravní infrastruktury. Při výměně se platí poplatek ve výši 70 Kč.

Jestliže se vám podaří zakoupit vadnou dálniční známku, výměna je zdarma. Dálniční známka je vadná, pokud nejde odlepit od podkladového papíru, nebo je viditelně poškozena ještě před nalepením. Takovou známku stačí reklamovat u prodejce, u kterého byla známka zakoupena.

Dálniční známka se nemusí měnit v případě, že je během její platnosti vyměněna registrační značka vozu. Výměnu značky si policie při kontrole ověří v technickém průkazu. Důležité je, aby oba díly dálniční známky měly stejné sériové číslo. To například znamená, že pokud auto s nalepenou dálniční známkou prodáváte, známka na vozu zůstane pro nového majitele.

DÁLNIČNÍ ZNÁMKA 2019: Zdarma, nebo v akci

Každoročně se u různých prodejců objevují akce, díky kterým k nákupu určitého zboží za předem danou částku je možné získat dálniční známku zdarma, nebo za zvýhodněných podmínek. Nejčastěji se jedná o nákup tiskáren, tonerů nebo jiného kancelářského vybavení. Například e-shop Partner4office.cz nabízí dálniční známku zdarma za nákup zboží značky Brother alespoň za 8 000 Kč bez DPH, za nákup zboží HP a Samsung za více než 18 000 Kč dostanete dálniční známku prostřednictvím stránek Znamkazatoner.cz a e-shopy Mitap.cz a Pape.cz slibují známku za nákup určitého množství kopírovacího papíru.

Nejvýhodněji však vychází nabídka internetových obchodů MPtoner.cz a TonerPrint, kde za nákup tonerů v hodnotě 3 000–4 000 Kč budete odměněni známkou zdarma.

A protože jsme na webu, který se týká především aut, nemůžeme nezmínit e-shop Autozarovky-Philips.cz, ve kterém dostanete dálniční známku k sadě žárovek Philips H7 LongLife.

Dálniční známky zdarma slibují také novým předplatitelům stránky Periodik.cz. Stačí si předplatit Hospodářské noviny nebo týdeník Ekonom.

Neplacené úseky dálnic v ČESKU

I přes to, že jsou české dálnice zpoplatněné, najdou se v České republice úseky, na kterých řidiči dálniční známku nepotřebují. Zpravidla se jedná o obchvaty měst nebo dálniční úseky, přes které vedou silnice prvních tříd.

Mapa zpoplatněných a bezplatných úseků dálnic
Zdroj: Státní fond dopravní infrastruktury

 

Jan Krejčí, Autovkapse.cz  

Další články najdete v rubrice NovinkyUžitečné informace a doporučení spojená s prodejem, koupí a převodem auta včetně vzoru smlouvy o prodeji auta a jiných právních dokumentů jsou k dispozici v sekcích Jak prodat autoJak koupit auto a Převod auta.