Dálniční známky a poplatky v Evropě 2018

V evropských státech funguje několik systémů pro vybírání dálničních poplatků. Vedle klasických nalepovacích dálničních známek se začínají čím dál tím víc prosazovat elektronické dálniční známky. Transakce mohou probíhat bez problému online, známky se nikam nelepí a kontrola probíhá prostřednictvím mýtných bran. V mnoha státech se vybírá mýtné u mýtných stanic, výše poplatků závisí na kategorii vozidla a ujeté vzdálenosti. Systém je obvykle nastaven tak, že si u vjezdu na placený úsek vyzvednete lístek a mýtné se zaplatíte při sjezdu nebo na konci placeného úseku. A pak jsou státy, ve kterých je jízda po dálnicích zdarma. V přehledu dálničních známek a poplatků pro rok 2018 najdete informace, kde známky pořídit a za jakou cenu, odkazy na provozovatele dálnic v příslušném státu, aktuální mapy a mnoho dalších užitečných informací.

Cestu si můžete pro začátek naplánovat na www.viamichelin.com. Jde o šikovnou aplikaci, která naplánuje trasu a orientačně spočítá cestovní náklady. Stačí zadat několik parametrů a získáte návrh trasy a odhad nákladů na palivo a dálniční poplatky.

Pod záložkou „Options“ je v nabídce „Route“ automaticky nastavena možnost MICHELIN recommended, což je trasa, kterou vám aplikace automaticky doporučí. Ještě je možné zvolit variantu Economical, prostřednictvím které se zobrazí návrh nejlevnější trasy. Pokud je v nabídce „Options“ zaškrtnuto „Avoid motorways“ naplánuje cestu mimo dálnice, zaškrtnete-li „Avoid tolls“, trasa bude navržena tak, abyste se vyhnuli placeným úsekům, a jestli zaškrtnete „Avoid vignettes, pak bude nabídnuta trasa bez dálničních úseků, kde je vyžadována dálniční známka. 

 

Bulharsko | Dálniční známka 2018

Dálniční známky v Bulharsku jsou potřeba pro jízdu po dálnicích a většině státních silnic. Vinetka, jak se dálniční známka v Bulharsku označuje, je v prodeji na hraničních přechodech a u čerpacích stanic. Novinkou pro rok 2018 je platnost roční známky celých 12 měsíců ode dne nákupu. 

Cena dálničních známek pro automobily do 3,5 t

Platnost známkyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Týdenní 8 € 208 Kč
Měsíční 15 € 390 Kč
Tříměsíční 28 € 728 Kč
Roční 50 € 1 300 Kč

 

Chorvatsko | Dálniční poplatky 2018

V Chorvatsku jsou v období od 1.7. do 30.9. poplatky navýšeny o 10% sezonní přirážku. Průměrná sazba za kilometr bez sezonní přirážky vychází na 0,483 kun. Kompletní ceník pro všechny chorvatské dálnice najdete na hac.hr. Poplatky za užití dálnic na Istrijském ypsilonu najdete na stránkách provozovatele systému.

Poplatky za nejužívanější dálnice pro vozidla s hmotností do 3,5 t

Dálniční úsekCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
A2 Macelj – Zagreb (od slovinské hranice) 48 HRK 168 Kč
A4 Goričan – Zagreb (od maďarské hranice) 44 HRK 154 Kč
A1 Zagreb - Dugopolje (sjezd na Split) 48 HRK 168 Kč
A1 Zagreb - Šestanovac (sjezd na Makarskou Rivieru) 199 HRK 697 Kč

Mýtné je možné platit v kunách, v eurech nebo v jiných zahraničních měnách podle oficiálního kurzovního lístku. Akceptovány jsou platební karty American Express, Diners, Master Card, Maestro a Visa. 

Na poplatcích se dá ušetřit s elektronickým mýtným ETC. Sleva je garantována ve výši 21,74 %. Do auta se na čelní sklo připevní elektronické zařízení ENC a mýtné je automaticky odečítáno z předplaceného kreditu. Zařízení ENC je přenosné mezi vozidly stejné kategorie, může se tedy použít pro více aut. Na Istrijském poloostrově je třeba ENC aktivovat odděleně a v úseku Macelj-Zagreb ENC není možné využít. ENC je možné koupit za 122 kun a dobít kredit v minimální výši 100 kun, nebo lze využít zvýhodněné balíčky:

  • Balíček za 380,61 kun, obsahuje ENC a kredit na mýtné 333 kun
  • Balíček za 544,34 kun, obsahuje ENC a kredit na mýtné 555 kun
  • Balíček za 882,60 kun, obsahuje ENC a kredit na mýtné 1000 kun

Prodejní místa ENC najdete na oficiálních stránkách hac.hr. V ČR lze ENC pronajmout od společnosti MTX.
Interaktivní mapu chorvatských dálnic najdete zde.

 

Francie | Dálniční poplatky 2018

Ve Francii jsou téměř všechny dálnice zpoplatněné. Mýtné je vybíráno prostřednictvím mýtných bran a jejich výše závisí na ujeté vzdálenosti a kategorii vozidla. Při vjezdu k mýtné bráně označené „Péage“ si vyzvednete lístek a platíte při výjezdu z dálnice nebo na konci placeného úseku.

Cena dálničních poplatků ve Francii
Kolik vás bude cesta přes Francii stát zjistíte nejlépe s pomocí kalkulačky mýtného. Ta je dostupná na webu Autoroutes.fr. Stačí doplnit města, přes která pojedete, cílovou destinaci a kategorii vozidla. Vozy včetně přívěsů s hmotností do 3,5 tuny a s výškou do 2 metrů jsou v kategorii „Light vehicles“. Kalkulačka vypočítá přesnou výši nákladů na dálniční poplatky.

Platit lze hotově nebo kartou. Hotově je možné platit u turniketů, nad kterými svítí zelená šipka. Přijímány jsou eura, libry, švýcarské franky nebo dolary. Turnikety, které jsou označeny zelenou šipkou a ikonou platební karty, přijímají CB, Visa, Eurocard Mastercard a Cofinoga. Akceptovány nejsou platební karty společností Maestro a Electro. Zaplatit se dá i tankovacími kartami od společností EuroShell, Eurotrafic nebo DKV. Ve Francii je zaveden systém elektronický mýtný systém Télépéage Liber-t. Do auta se umístí zařízení, díky kterému se na mýtnicích nemusí zastavovat, pouze se ve vyhrazených pruzích zpomalí na 30 km/hod. Vyúčtování mýtného probíhá jednou za měsíc. U nás je možné zařízení pronajmout u MTX.

Jak se vyhnout placeným úsekům ve Francii
Placeným úsekům se ve Francii dá poměrně snadno vyhnout, neboť každou dálnici většinou kopíruje neplacená rychlostní silnice. K naplánování cesty mimo placené úseky doporučujeme využít plánovač trasy na autoroutes.fr. Pokud si v nabídce „Option“ navolíte ekonomickou variantu „Economical“, vyhledá se nejlevnější trasa, bez poplatků všude tam, kde je to možné. Mimo ekonomickou variantu je možné zvolit nejrychlejší cestu „Quickest“, nejkratší „Shortest“ nebo „Sightseeing“ s památkami. Neplacené jsou dálniční obchvaty měst a také části některých dálnic například A20, A25, A75 a A84. Na webové aplikaci jde snadno vyhledat všechny placené i neplacené úseky dálnic. Součástí aplikace jsou i rychlostní limity, které jsou na daných úsecích platné pro dané úseky silnic a dálnic. Aktuální dopravní informace a stav silnic zjistíte na webové aplikaci na stránkách sftrf.fr.

Značení silnic a dálnic ve Francii
Dálnice ve Francii jsou značeny písmenem A a číslem. Jednomístná čísla značí dálnice vedoucí napříč velkým územím Francie. Dvoumístná čísla označují dálnice v různých regionech Francie. Například A 1 a vyšší označuje základní síť dálnic do velkých francouzských a zahraničních měst, A 21 a vyšší severní Francii, A 50 a vyšší region Provence-Alpes-Côte d’Azur a podobně. Hlavní silnice jsou značeny písmenem N a okresní písmenem D.

Tunely a mosty zpoplatněné zvláštním mýtem

Tunely a mostyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Tunnel du Puymorens 6,70 € 174 Kč
Tunnel Maurice-Lemaire 6,00 € 156 Kč
Pont de Normandie 5,40 € 140 Kč
Pont do Tancarville 2,60 € 68 Kč
Viaduc de Millau 15.6. – 15.9. 9,80 € 255 Kč
Viaduc de Millau 16.9. – 14.6. 7,80 € 203 Kč
Tunnel du Fréjus jednosměrná 44,40 € 1 154 Kč
Tunnel du Fréjus zpáteční 55,40 € 1 440 Kč
Tunnel du Mont Blanc jednosměrná 44,40 € 1 154 Kč
Tunnel du Mont Blanc zpáteční 55,40 € 1 440 Kč
Tunnel Prado Carénage 2,80 € 73 Kč

 

Itálie | Dálniční poplatky 2018

Na italských dálnicích jsou provozovány dva systémy výběru mýtného, otevřený a uzavřený. V případě otevřeného systému se poplatek platí hned při vjezdu u mýtné brány, výše mýtného je pro daný úsek pevně stanovena. U uzavřeného systému se při vjezdu na placený úsek vyzvedne lístek a platí se při výjezdu nebo na konci placeného úseku.

Cena dálničních poplatků v Itálii
Za využití 100 km dálnic v průměru zaplatíte 8 eur. Přesnou částku zjistíte prostřednictvím kalkulačky mýtného na autostrade.it. Stačí zadat město, ve kterém se napojíte na dálnici (při cestě přes Německo zadáte Brennero, přes Rakousko Tarvisio).

Mýtné lze platit hotově nebo platební kartou. Pokud se platba kartou z nějakého důvodu nepodaří, je umožněna dodatečná platba do 15 dnů. Další možností pro platbu jsou přeplacené karty Viacard. Běžně se prodávají v trafikách a na benzínových pumpách s kreditem 25, 50 a 75 eur. Karta je platná do vyčerpání předplaceného kreditu. Automatizované mýtné je v Itálii zajištěno prostřednictvím Telepass. V České republice je možné zařízení pronajmout a předplatit u MTX.

Kompletní mapu italských silnic a dálnic najdete na aiscat.it.

Tunely zpoplatněné zvláštním mýtem

TunelyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Grand Saint Bernard jednosměrná 26,90 € 699 Kč
Grand Saint Bernard zpáteční 43,10 € 1 121 Kč
Tunnel du Fréjus jednosměrná 45,20 € 1 175Kč
Tunnel du Fréjus zpáteční 56,30 € 1 463 Kč
Munt la Schera (neděle–pátek) 34,00 € 884 Kč
Munt la Schera (sobota) 45,00 € 1 170 Kč
Tunnel du Mont Blanc jednosměrná 45,20 € 1 175 Kč
Tunnel du Mont Blanc zpáteční 56,30 € 1 464 Kč

 

Maďarsko | Dálniční známka 2018

V Maďarsku je zaveden elektronický systém dálničních známek. e-VIGNETTE případně MATRICA se prodává s týdenní, měsíční nebo roční platností. Týdenní známka je v platnosti překvapivě celých deset dní.

Kde maďarskou dálniční známku koupit
V Maďarsku jsou dálniční známky v prodeji na benzínových pumpách a v okolí hraničních přechodů, v České republice prodej zajišťují pobočky směnárny Tourist centrum a Ústřední automotoklub ÚAMK. Nejjednodušším řešením je zakoupit známku online přímo na stránkách provozovatele maďarských dálnic. Stránky jsou dostupné v anglickém a německém jazyce. Při nákupu se zadává evidenční číslo a země, ve které je vůz registrován. V ČR online prodej zajišťuje e-shop MTX.

Cena dálničních známek pro automobily do 3,5 t

Platnost známkyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Týdenní 2 975 Ft 248 Kč
Měsíční 4 780 Ft 399 Kč
Roční 42 980 Ft 3 585 Kč

 

Německo | Dálniční známka 2018

Jízda po dálnicích v Německu je zatím zdarma. Za jízdu po dálnicích platí pouze nákladní vozidla s hmotností nad 7,5 tuny. Letos však německá vláda schválila změnu zákona o zpoplatnění silnic v Německu, podle které bude mýtné zavedeno nejpozději v roce 2019.

Cena německé dálniční známky
Cena za dálniční známku bude závislá na objemu motoru a emisní třídě vozidel. Předpokládá se desetidenní, dvouměsíční a roční platnost. Dálniční známky by neměly potřebovat motocykly, vozidla s pohonem na elektřinu, CNG a LPG. Stejně tak osoby s průkazem ZTP a ZTP/P. Desetidenní dálniční známka se bude pohybovat v rozmezí od 2,5 eura do 25 eur (přibližně od 65 do 650 Kč), dvouměsíční od 7 do 50 eur (od 182 do 1 300 Kč). Roční dálniční známka bude stát 130 eur (3 380 Kč). Obecně platí, čím větší objem a vyšší emisní třída, tím bude dálniční známka dražší.

Cena dálniční známky pro osobní auto 1,6 l 

Platnost známkyEuro 3 | benzínEuro 3 | dieselEuro 4 a 5 | benzínEuro 4 a 5 | dieselEuro 6 | benzín Euro 6 | diesel
Desetidenní 20 € 25 € 4 € 14 € 4 € 14 €
Dvouměsíční 40 € 50 € 11 € 30 € 11 € 30 €
Roční 104 € 130 € 32 € 80 € 29 € 77 €

 Přehledná mapa německých dálnic je k dispozici na toll-collect.de.

 

Norsko | Dálniční poplatky 2018

Platba mýtného v Norsku probíhá pouze bezhotovostně a to prostřednictvím společnosti EPC nebo přes systém AutoPASS s mýtnou jednotkou On-Board unit. Pokud se chystáte autem do Norska, registrujte se na stránkách EPC, mýtné vám bude fakturováno podle evidovaných průjezdů mýtnými stanicemi.

Seznam placených úseků dálnic, mýtné stanice a kompletní ceník mýtného je dostupný na stránkách autopass.no. Poplatky za dálnice v Norsku neplatí řidiči elektrických vozidel, podmínkou je uzavřená smlouva s jedním z provozovatelů systému. 

Polsko | Dálniční poplatky 2018

V Polsku se na dálnicích A1, A2 a A4 platí poplatky v mýtných branách podle kategorie vozidla a ujetých kilometrů. Kalkulačky pro výpočet mýtného pro dálnici A1 najdete na stránkách a1.com.pl, pro A2 na autostrada-a2.pl a pro A4 autostrada-a4.com.pl.

Mýtné je možné platit ve zlotých, eurech nebo dolarech. Pokud platíte jinou měnou než polskou, bude vám vráceno nazpět ve zlotych. Akceptovány jsou mezinárodně platné platební karty jako například Diners, Master Card, Maestro a Visa. Platit lze i prostřednictvím vybraných palivových karet DKV, Routex nebo E100. K platbě mýtného na dálnici A4 v úseku Katowice-Kraków lze využít předplacené karty KartA4.

 

Portugalsko | Dálniční poplatky 2018

V Portugalsku je zpoplatněno několik dálnic, na kterých platba probíhá podle projetého úseku v mýtných branách. Jde o dálnice s označením A1 – A16 a některé další. Kromě dálnic můžete v Portugalsku narazit na výběr poplatků za průjezd přes mosty, kde je vyžadována platba v hotovosti.

Mapu a seznam placených úseků v Portugalsku najdete zde.

 

Rakousko | Dálniční známka 2018

Od prosince 2017 si je možné v Rakousku vybrat mezi klasickým nalepovacím kupónem a elektronickou dálniční známkou.

Kde koupit rakouskou dálniční známku
Klasickou verzi koupíte na benzínových pumpách v blízkosti hranic nebo již tradičně u českých distributorů. Kompletní prodejní síť uvádí stránky Asfinag.at

Elektronickou variantu známky pohodlně pořídíte v e-shopu Asfinag. Stránky jsou dostupné v češtině, jedinou nevýhodou je, že známku je možné použít až po 18 dnech po zakoupení. Důvodem je právo kupujícího na odstoupení od smlouvy do 14 dnů od provedení nákupu. Elektronickou známku je tedy nutné kupovat s předstihem.

Cena dálničních známek pro automobily do 3,5 t

Platnost známkyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Desetidenní 9,00 € 234 Kč
Dvouměsíční 26,20 € 681 Kč
Roční 87,30 € 2 270 Kč

Mapa rakouských dálnic je k dispozici v online aplikaci asfinag.at. Součástí aplikace jsou i aktuální dopravní informace, stav silnic a počasí.

Kam nalepit rakouskou dálniční známku
Rakouské dálniční kupony jsou dvoudílné. Vrchní díl dálničního kuponu je třeba nalepit do levého horního rohu nebo pod střední zpětné zrcátko. Známka musí být za každých okolností viditelná. Nedoporučuje se lepit těsně k okraji okna, za střední zpětné zrcátko, nebo do stinného pásu na čelním skle vozu. Spodní díl kuponu uschovejte pro případnou kontrolu. Nenalepený kupon je neplatný.

Tunely zpoplatněné zvláštním mýtem

TunelCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Bosruckský tunel 5,00 € 130 Kč
Gleinalmský tunel 8,50 € 221 Kč
Tauernský tunel 11,50 € 299 Kč
Katschberský tunel 5,50 € 149 Kč
Karavanke tunel 7,20 € 187 Kč
Brenner 9,00 € 234 Kč

 

Rumunsko | Dálniční známka 2018

V Rumunsku je zpoplatněna naprostá většina silnic a dálnic. Známky jsou platné ode dne nákupu, pokud si nyní zakoupíte roční dálniční známku, bude platit po dobu 12 měsíců. Rumunská rovinieta se prodává jako klasická nalepovací dálniční známka a také v elektronické podobě jako e-rovinieta. Dálniční známky jsou v Rumunsku v prodeji na benzínových pumpách, na hraničních přechodech a na poštách. Online prodej je zajištěn na stránkách e-rovinieta.ro.

Cena dálničních známek pro automobily do 3,5 t

Platnost známkyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Sedmidenní 3,00 € 78 Kč
Třicetidenní 7,00 € 182 Kč
Devadesátidenní 13,00 € 338 Kč
Dvanáctiměsíční 28,00 € 728 Kč

 

Řecko | Dálniční poplatky 2018

V Řecku jsou poplatky vybírány prostřednictvím mýtných bran. Ceník pro zpoplatněné úseky získáte po rozkliknutí příslušné dálnice.

Slovensko | Dálniční známka 2018

Na Slovensku je zaveden elektronický systém dálničních známek. Při nákupu slovenské dálniční známky se zadává registrační značka vozu a stát, ve kterém je vůz registrován. Doklad o zaplacení, případně potvrzení o online platbě, doporučujeme mít při jízdě po slovenských dálnicích při sobě. Může být vyžádán při silniční kontrole.

Kde koupit slovenskou dálniční známku
Slovenskou dálniční známku je možné pořídit na bývalých hraničních přechodech, na benzínových pumpách a poštách. Nejsnáze a nejvýhodněji lze dálniční známku zakoupit online na eznamka.sk nebo přes mobilní aplikaci. Na stránkách ndsas.sk je k dispozici aktuální mapa zpoplatněných dálnic na Slovensku.

Cena dálničních známek pro automobily do 3,5 t

Platnost známkyCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Desetidenní 10,00 € 260 Kč
Dvouměsíční 14,00 € 364 Kč
Roční 50,00 € 1 300 Kč

 

Slovinsko | Dálniční známka 2018

Slovinské dálniční známky neboli vinjety jsou ve srovnání s ostatními zeměmi poměrně drahé a nabízí nevýhodnou dobu platnosti. Z tohoto důvodu řidiči často slovinské dálnice objíždějí po neplacených úsecích. Vozidla s hmotností do 3,5 tuny jsou rozdělena do dvou kategorií. Kategorie 2A zahrnuje vozidla do výšky 1,3 metru nad první nápravou, jde o všechny osobní automobily a obytné vozy. Do kategorie 2B spadají vozidla s výškou nad 1,3 metru nad první nápravou, jedná se převážně o užitkové vozy, tranzity a některé offroady.

Kde koupit slovinskou dálniční známku
Oficiální prodejní místa slovinských dálničních známek najdete zde. Ve Slovinsku dálniční známku zakoupíte na benzínových pumpách a na hraničních přechodech. U nás na obvyklých prodejních místech – Ústřední automotoklub ÚAMK, ve směnárnách Cash Point a Tourist centrum nebo v prodejní síti MTX. Online prodej zajišťuje ABA a prodejní síť MTX. Mapu zpoplatněných úseků ve Slovinsku najdete na dars.si.

Cena dálničních známek pro automobily do 3,5 t

Platnost známkyCena pro vozy kat. 2ACena pro vozy kat. 2BCena 2A/2B v Kč
Týdenní 15,00 € 30,00 € 390/780 Kč
Měsíční 30,00 € 60,00 € 780/1 560 Kč
Roční 110,00 € 220,00 € 2 860/5 720 Kč

 

Španělsko | Dálniční známka 2018

Poplatky za užití dálnic ve Španělsku se vybírají v mýtných branách. Průměrná sazba za užití dálnic ve Španělsku je přibližně 9,50 eur za 100 km. Elektronický systém pro výběr poplatků se ve Španělsku označuje Via-T. Vyplatí se při častějším využívání španělských dálnic. Seznam španělských zpoplatněných dálnic a přesná výše poplatků je k dispozici na oficiálních stránkách autopistas.com.

Tunely zpoplatněné zvláštním mýtem

TunelCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Tunel del Cadi 11,82 € 307 Kč
Tunels de Vallvidrera 4,25 € 111 Kč

 

Švýcarsko | Dálniční známka 2018

Ve Švýcarsku existuje jen jedna varianta dálniční známky, a to s roční platností. Dálniční známky s kratší dobou platnosti neexistují. Cena za roční vignette je 40 švýcarských franků, což je v přepočtu asi 1 000 Kč. Na českém trhu je cena kolem 1 100 Kč. Ve Švýcarsku dálniční známku koupíte na obvyklých místech, na čerpacích stanicích, poštách a na celních úřadech. Seznam oficiálních prodejních míst je k dispozici na webu ezv.admin.ch. V České republice je možné švýcarskou dálniční známku koupit v prodejní síti Ústředního automotoklubu ÚAMK, ve směnárnách Cash Point a Tourist centrum nebo v prodejní síti MTX. Online prodej zajišťuje e-shop MTX. Mapu švýcarských dálnic najdete zde.

Tunely zpoplatněné zvláštním mýtem

TunelCena pro vozidla do 3,5 tCena v Kč
Munt la Schera (neděle - pátek) 38,00 CHF 847 Kč
Munt la Schera (sobota) 50,00 CHF 1 115 Kč
Grand Saint Bernard jenosměrný 31,20 CHF 696 Kč
Grand Saint Bernard zpáteční 50,00 CHF 1 115 Kč

 

Dálnice zdarma 2018

Žádné dálniční známky, žádné mýtné, pouze na některých vybraných místech lze narazit na tunely či mosty, které jsou zpoplatněny zvláštním mýtem. Belgie | Nizozemí | Lucembursko | Finsko | Švédsko | Dánsko | Litva | Lotyšsko | Estonsko

Jan Krejčí, Autovkapse.cz  

                                                               

Další články najdete v rubrice NovinkyUžitečné informace a doporučení spojená s prodejem, koupí a převodem auta včetně vzoru smlouvy o prodeji auta a jiných právních dokumentů jsou k dispozici v sekcích Jak prodat auto, Jak koupit auto a Převod auta.