Co zkontrolovat před koupí ojetého auta

Zvažujete koupi nového vozu a nemůžete se rozhodnout, zda pořídit nové auto nižší třídy nebo si za stejnou částku koupit ojetý vůz vyšší třídy? Co vše je dobré zvážit, jak postupovat při koupi ojetého auta, jakým způsobem ověřit cenu ojetého vozu, na co si dát pozor, kde zdarma ověřit najeté kilometry a další užitečné informace připravil redakční tým Autovkapse.cz.

Nové nebo ojeté?

Nový vůz ztrácí na hodnotě po prvním roce užívání téměř o jednu třetinu kupní ceny. Stojí za to zvážit, zda si místo nového nepořídit jeden až dva roky starý vůz s nájezdem kolem padesáti tisíc kilometrů. K rozhodnutí, zda koupit nové nebo ojeté auto, by se mělo přistupovat komplexně, to znamená vzít v úvahu, jaký je na auto rozpočet, případně kolik je únosné splácet, kdo a jak často bude jezdit, kolik bude stát roční provoz, jak bezpečné má auto být a tak dále. 

Parametry nejméně rizikových ojetých vozů:

- první majitel
- původ v ČR
- jasná servisní historie
- výborný technický stav

Cena ojetého vozu

Jestli je vybraný ojetý vůz nabízen za reálnou prodejní cenu je možné ověřit malým průzkumem na trhu ojetých aut pomocí rozšířeného hledání. Do formuláře stačí zadat podobné parametry jako má vybraný model, to znamená stejný objem, výkon, druh paliva, původ, rok výroby a počet najetých kilometrů. Díky tomu je možné si udělat alespoň přibližnou představu o obvyklé prodejní ceně. 

Nebo si můžete spočítat cenu ojetého auta sami podle stáří a najetých kilometrů. V článku Jak určit cenu ojetého auta jsou k dispozici tabulkové hodnoty znaleckého standardu a zjednodušený návod k provedení odhadu ceny auta. 

Co zjistit před koupí auta a na co si dát pozor

Při prvním kontaktu s prodejcem byste měli zjistit, jestli:

 • prodejce je zároveň i majitelem vozu
  Často se stává, že jsou vozy prodávány zprostředkovaně na základě plné moci. Nejedná se o nic neobvyklého, přesto v tomto případě žádejte kopii plné moci k prodeji a telefonní kontakt na přímého majitele. Skutečnou existenci majitele, jeho povědomí o prodeji a pravdivost uvedených údajů je nutné ověřit.
 • auto má originální technický průkaz
  Pokud je prodejce vybaven pouze duplikátem technického průkazu, není to dobré znamení. Vždy je nějaká pravděpodobnost, že majitel vozu technický průkaz opravdu ztratil, bohužel většinou jde o účelné zatajování některých faktů o vozidle jako je například původ vozu, počet předchozích majitelů, používání auta jako taxi nebo pro účely autoškoly.
 • auto má řádně vedenou servisní knihu 
  Servisní kniha dokládá skutečný počet najetých kilometrů, data prohlídek v servisech a veškeré úkony provedené na voze. Za naprosto ideálních okolností je servisní kniha vedena a lze ji podle jednotlivých záznamů zkontrolovat až do doby prodeje prvnímu majiteli, přičemž poslední zápis by neměl být starší více než jeden rok. Realita je ovšem taková, že většinou záznamy v servisních knihách končí ke dni záruky. Další zápisy jsou ojedinělé, neověřitelné nebo vůbec žádné.
 • prodejce poskytne VIN, kopii servisní knihy a číslo protokolu poslední technické prohlídky
  Na základě těchto informací je možné mnoho podstatných informací prověřit ještě před prohlídkou vozu. 

Kontrola ojetého vozu před koupí

 • Zkontrolujte záznamy v servisní knize
  Záznamy uvedené v servisní knize musí jít ověřit. Kontrola není vůbec snadná u aut dovezených ze zahraničí a i v České republice možná narazíte na neochotu sdělit jakékoliv informace o konkrétním vozu, často s odvoláním na zákon o ochraně osobních údajů. Důležité je vědět, že datumy servisních prohlídek a údaje o počtu najetých kilometrů ochraně osobních údajů vůbec nepodléhají. 
 • Prověřte, jestli auto není kradené
  Na webu Ministerstva vnitra jde po zadání VIN kódu nebo registrační značky ověřit, jestli vůz nebyl nahlášen jako odcizený Policii ČR. Výstupní sdělení má pouze informativní charakter, auto nemusí být vždy evidováno, zvláště pokud mu byly změněny identifikační znaky nebo pochází-li ze zahraničí.
 • Ověřte zdarma najeté kilometry podle VIN
  Stav tachometru je možné zdarma ověřit na webu Kontrolatachometru.cz. Stačí zadat VIN a číslo protokolu poslední technické prohlídky, poté se zobrazí najeté kilometry zaznamenané při každé technické prohlídce na stanicích technické kontroly.

 • Prověřte majitele vozu
  Na stránkách Centrální evidence exekucí ČR je možné zjistit, zda na majitele vozu není uvalena exekuce. Tato služba je zpoplatněna. Podmínkou je registrace uživatele a nabití kreditu minimálně na 60 Kč. Případné exekuční řízení je také možné zjistit na vybraných pobočkách České pošty, cena za jednu stranu výpisu z Centrální evidence exekucí je 50 Kč. K pořízení výpisu stačí předložit rodně číslo majitele nebo jeho jméno, příjmení a datum narození. 

V případě i jen slabých náznaků pochybností je lepší zaplatit specializovanou firmu na prověření vozidla, eventuálně od koupě úplně odstoupit, neboť neuvážená koupě může mít velmi nepříjemné následky.

Michal Král, Autovkapse.cz 

 

Další užitečné informace a kompletní doporučení k tomu, jak koupit ojeté auto včetně vzorové smlouvy o prodeji vozu a dalších právních dokumentů najdete v rubrice Jak koupit autoVeškeré náležitosti k přepisu vozidla a povinnému ručení jsou k dispozici v rubrice Převod auta. Prodávajícím je věnována samostatná rubrika Jak prodat auto.