Jak určit cenu ojetého auta?

Ať už prodáváte vůz nebo si chcete pouze ověřit reálnou cenu ojetého vozu, vždy se hodí mít po ruce pár nástrojů, jak cenu auta zjistit. Na internetu jsou dostupné online služby sloužící k ocenění aut. Většinou je k tomu nutná registrace a doplnění osobních údajů. U některých webů se výsledná cena zobrazí hned na stránkách, u jiných chodí výsledek do e-mailu.


Připravili jsme pro vás návod, podle kterého si můžete auto ocenit sami. Výslednou cenu je třeba brát s určitou rezervou, jedná se o hrubý odhad. Výpočet ceny auta vychází z metodiky odborných znalců. Postup pro odborné ocenění vozu je pochopitelně mnohem složitější, například se samostatně posuzují jednotlivé části vozu jako pneumatiky, motor, skříň karoserie nebo přední náprava. Rozlišuje se výbava standardní, nadstandardní nebo mimořádná. Posuzuje se i kvalita prováděné údržby a běžné opravy. 

Při výpočtu podle tabulkových hodnot počítáme se standardní výbavou vozu, úplnou servisní historií, prvním majitelem, původem z České republiky a výborným technickým stavem. To vše jsou parametry, které ve výsledku mohou cenu více či méně ovlivnit. Velký vliv mají také celkové nebo generální opravy, ale i v těchto případech se dá cena dobře odhadnout.

ODHAD CENY AUTA - VZOR

Pro výpočet ceny vozu je třeba znát:

  • rok uvedení do provozu
  • zdvihový objem vozu
  • počet ujetých kilometrů
  • pořizovací cenu vozu

Například: Škoda Octavia 1,6 TDI se standardní výbavou, 66 kW
Rok výroby: 2015 (3. rok v provozu)
Objem: 1 548 cm3
Najeté km: 54 000 km
Hodnota nového vozu: cca 570 000 Kč

1. Zjistíme základní amortizaci (ZA)
Základní amortizace určuje v procentech míru opotřebení podle stáří auta a ujetých kilometrů. Hodnoty nezbytné pro výpočet se odečítají z přiložených tabulek.

Z tabulky č.1 odečteme dobu provozu pro daný objem auta:
V našem případě jsou to 3 roky pro vozy o objemu od 951 do 2 000 cm3, tedy 40%.

Znalecký standard č. 1/2005 ZS1, Tabulka č.1

Z tabulky č.2 zjistíme srážku za každých 1 000 najetých kilometrů. Celkem máme najeto 54 tisíc km. Prvních 20 násobíme koeficientem 1,0, zbývajících 34 koeficientem 0,5.
Výsledné hodnoty sečteme 20% + 17%= 37%

Znalecký standard č. 1/2005 ZS1, Tabulka č.2

Základní amortizaci (ZA) pak vypočítáme součtem zjištěných hodnot dělený dvěma.
ZA = (40%+37%)/2
ZA = 38,5%

2. Vypočítáme technickou hodnotu vozu
K určení technické hodnoty potřebujeme základní amortizaci (opotřebení vozu) odečíst od stoprocentního stavu, ve kterém vůz byl před uvedením do provozu.

100% - 38,5% = 61,5%

Zbavíme se procentuálního vyjádření 61,5%/100 = 0,615
a výslednou hodnotu vynásobíme pořizovací cenou nového vozu
0,615 x 570 000 = 350 550 Kč

Náš odhad prodejní ceny pro Škodu Octavia 1,6 TDI, rok výroby 2015, 54 000 km, původ z ČR, v perfektním technickém stavu je 350 tis.Kč.

Výsledná cena by měla být ještě vynásobena takzvaným koeficientem prodejnosti. Tento koeficient vyjadřuje několik dalších faktorů, které mohou významněji ovlivnit prodejní cenu. Pro stanovení koeficientu je nezbytné udělat drobnou analýzu trhu a zjistit, za kolik jsou auta se srovnatelnými parametry prodejné. My jsme vyhledali celkem pět podobných nabídek a koeficient nám pro modely Škoda Octavia z roku 2015 vyšel 1. Pro méně žádané modely mohou být koeficienty nižší než 1, u velmi žádaných modelů může koeficient dosáhnout hodnoty vyšší než 1. 

Prodáváte auto? Inzerujte u nás. Registrace a vložení neomezeného počtu nabídek je zdarma. Začněte zde
Vaše názory, dotazy či připomínky pište prosím na Facebook nebo na e-mail info@autovkapse.cz

Michal Král, Autovkapse.cz 

 

Další užitečné informace a kompletní doporučení k tomu, jak prodat ojeté auto včetně vzorové smlouvy o prodeji vozu a dalších právních dokumentů najdete v rubrice Jak prodat autoVeškeré náležitosti k přepisu vozidla a povinnému ručení jsou k dispozici v rubrice Převod auta. Kupujícím je věnována samostatná rubrika Jak koupit auto.

Reklama: Kliknutím na odkaz přebírá vaše údaje společnost ONIO s.r.o.