Jak vybrat zimní pneumatiky

Povinnost přezout na zimní pneumatiky je zákonem stanovena na 1. listopadu 2018. Tento termín platí ale jen v případě, že na silnicích bude námraza nebo souvislá vrstva sněhu. Ačkoli se může zdát, že je času dost, řešit věci na poslední chvíli se zkrátka nevyplácí a zimní pneumatiky obzvlášť. Vybrat ty správné pneumatiky nezabere pár minut, jak by se na první pohled mohlo zdát a navíc jde při nákupu dost ušetřit, pokud víte jak. Samozřejmě je také nutné počítat s určitou časovou rezervou, protože auto se musí někde nechat přezout.

Reklama: Kliknutím na odkaz přebírá vaše údaje společnost ONIO s.r.o.

Značení pneumatik 

Zimní pneumatiky jsou na bočnici označeny M + S (mud and snow, v překladu bahno a sníh) společně se symbolem sněhové vločky ve stylizovaném horském masivu. Značkou M + S se označují i celoroční pneumatiky.

Nejčastějším značením pneumatik je speciální kód, který vyjadřuje základní rozměry pneumatik, tedy například 225/50 R17 91W. Předepsaný rozměr na konkrétní vůz je uveden ve velkém technickém průkazu. Jiné rozměry pneumatik, které je možné použít, jsou uvedeny v části „Další záznamy“. Tyto rozměry je nutné dodržovat, pouze rychlostní nebo hmotnostní index může být vyšší. Tabulky s indexy najdete v tomto článku.

225: šířka pneumatiky v milimetrech, od bočnice k bočnici
50:   poměr nominální výšky pneumatiky k nominální šířce v procentech
R:     typ konstrukce kostry (R: radiální, D: diagonální, B: bias belted)
17:   nominální průměr příslušného disku v palcích – vnitřní průměr pneumatiky
91:   index nosnosti (91 = 615 kg)
W:    index rychlosti (W= 270 km/h)

Pneumatiky jsou vybaveny energetickým štítkem, na kterém jsou uvedeny informace o vlivu pneumatik na spotřebu paliva, přilnavosti pneumatiky za mokra a třídě hlučnosti. Známka A představuje vždy nejvyšší hodnocení. U přilnavosti pneumatiky za mokra je pak rozdíl mezi nejlepší a nejhorší známkou až 18 metrů v brzdné dráze. Proto je dobré vybírat pneumatiky s vyšším hodnocením.

Stáří pneumatik a označení DOT

Každá pneumatika je označena DOT kódem, který obsahuje kód výrobce, kód rozměru a datum výroby pneumatiky. Datum výroby je uvedeno jako čtyřmístný kód v zaobleném rámečku. První dvojčíslí znamená týden a druhé rok, ve kterém pneumatika byla vyrobena. Je-li na pneumatice uvedeno například 3915, znamená to, že pneumatika byla vyrobena v 39. týdnu roku 2015.

Povolené stáří pneumatik

Výrobci pneumatik se shodují, že si pneumatiky zachovávají technické vlastnosti po dobu pěti let, ale jen v případě, že jsou správně skladovány. Ideálními podmínkami pro uložení je sucho a tma s teplotou kolem 15°C. Celková životnost pneumatiky by neměla přesáhnout 10 let.

Minimální hloubka dezénu je stanovena na 4 mm, nové pláště mají 8 mm.Je třeba počítat s tím, že při rychlosti 50 km/hod je rozdíl v brzdné dráze na sněhu mezi novou a pneumatikou s minimální hloubkou 14 metrů. Hloubka dezénu se dá snadno přeměřit jednoeurovou mincí. Mosazné mezikruží má přesně 4 mm, pokud minci vložíte do dezénu a vnější okraj bude vyrovnán, je čas na výměnu pneumatik. Nedodržení hloubky vzorku může být důvodem, proč pojišťovna při nehodě zamítne plnění.

V případě konkrétních dotazů se neváhejte obrátit na tým specializovaných odborníků na Pneumatiky.cz. Jak dopadly výsledky testů zimních pneumatik podle konkrétních rozměrů se dozvíte v našem přehledu Nejlepší zimní pneumatiky 2018/2019.

Jan Krejčí, Autovkapse.cz  

Další články najdete v rubrice NovinkyUžitečné informace a doporučení spojená s prodejem, koupí a převodem auta včetně vzoru smlouvy o prodeji auta a jiných právních dokumentů jsou k dispozici v sekcích Jak prodat autoJak koupit auto a Převod auta.