Kontrola dokladů a identifikátorů vozu

Zkontrolovat základní identifikační údaje auta a jejich shodu v příslušných dokladech před koupí je důležité. Jaké jsou hlavní identifikátory vozidla a na co se při kotrole zaměřit?

Základními identifikátory auta jsou VIN kód, typový štítek, typ a výrobní číslo motoru.

U všech identifikátorů je vhodné zkontrolovat, zda nejsou nějakým způsobem pozměněny, přeraženy, nebo zda nebylo manipulováno s dílem, na kterém je identifikátor vyražen. Jestliže při kontrole jednotlivých identifikačních údajů pojmete byť jen minimální podezření, že s nimi bylo manipulováno, nechte vůz raději odborně prověřit. Vystavujete se riziku, že koupíte kradený vůz, který Vám může v budoucnu zabavit policie, samozřejmě bez náhrady. 

VIN kód

Vehicle identification number, neboli identifikační číslo vozidla lze přirovnat k rodnému číslu, vozidlu je přiřazeno při jeho výrobě. Jednoznačně a jedinečně identifikuje vozidlo. Je tvořen kombinací 17 písmen a číslic dle mezinárodní normy. Kód VIN najdete kromě technických průkazů hned na několika místech ve vozidle, často na hůře přístupných částech karoserie, tak aby byla co možná nejvíce ztížena případná manipulace s tímto identifikátorem. Bohužel, neexistuje jednotný návod, kde přesně tento identifikátor nalézt. Výrobci automobilů jej umisťují na odlišná místa a to i u různých modelů jedné značky.

Zpravidla bývá umístěn na pravé straně ve směru jízdy, minimálně jednou je vyražen do karoserie nebo nosného rámu.  Dále pak v motorovém prostoru vozidla, např. na dělící příčce motorového prostoru, na krytu tlumiče, tzv. klobouku, na přepážce mezi motorem a kabinou vozu, na podlaze nebo v zavazadlovém prostoru. U novějších aut je VIN uveden pod čelním sklem před řidičem, je viditelný zvenku, což značně usnadňuje jeho kontrolu.

VIN ve velkém technickém průkazu:

V případě dobrého provedení je neodborník bez šance padělaný VIN odhalit. Mělo by ale postačit srovnání identifikačních údajů v příslušných dokladech tzn. malém a velkém technickém průkazu s údaji ve voze a v servisní knížce.

VIN v osvědčení o registraci:

Údaje v obou dokladech musí být navzájem shodné.

Typový štítek

Na štítku je uveden VIN kód vozu, obchodní označení výrobce, hmotnostní údaje a další informace o vozu, záleží na výrobci  - např. barva, typ a číslo motoru apod. Umístěn je nejčastěji v motorovém prostoru nebo na sloupku vozu.

Údaje z typového štítku porovnejte s údaji v technickém průkazu, opět musí být ve shodě. Vůz, u kterého typový štítek chybí, bude mít s nejvyšší pravděpodobností problémy s převodem na nového majitele.

Typ a výrobní číslo motoru

Oba údaje najdete vyražené na bloku motoru, v technickém průkazu se uvádí pouze typ motoru, ten se samozřejmě nesmí lišit.

Michal Král, Autovkapse.cz 

Další články na téma jak koupit auto naleznete ZDE..