Značka zimní výbava: Mapa úseků 2019

Zákon stanoví povinnost mít zimní pneumatiky v případech, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy, nebo pokud lze vzhledem k povětrnostním podmínkám takové jevy předpokládat. Povinnost zimních pneumatik je zákonem stanovena od 1. listopadu do 31. března. Vedle toho existují silnice, na kterých je od začátku listopadu do konce března povinné užití zimních pneumatik za každého počasí. Tyto úseky jsou osazeny značkou Zimní výbava. Jedná se o značku, která přikazuje použití zimních pneumatik bez ohledu na klimatické podmínky. Redakční tým Autovkapse.cz připravil mapu, ve které jsou zaneseny úseky, ve kterých se bez zimních pneumatik neobejdete.

Povinnost zimních pneumatik

Vybrané úseky, kde jsou bez výjimky povinné zimní pneumatiky, jsou osazeny dopravními značkami „Zimní výbava“. Pod značkou může být případně umístěna dodatková tabulka s upravenou dobou platnosti. Obvykle se jedná o horské silnice, nebo regiony, ve kterých bývá zima drsnější než jinde. Týká se většiny silnic v Krušných horách, Krkonoších, Jeseníkách a Beskydech.

Dopravní značky „Zimní výbava“ a „Zimní výbava-konec“ označují úseky pozemní komunikace, na kterých je povinnost mít vozidlo kategorie M a N vybaveno zimními pneumatikami za všech klimatických podmínek, tedy nejen v případě, kdy se na vozovce nachází souvislá vrstva sněhu, ledu či námrazy. Dopravní značka „Zimní výbava“ přikazuje řidiči motorového vozidla pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik. A to na všech kolech u vozidel do 3,5 t, u vozidel nad 3,5 t pouze na hnacích kolech.

Za zimní pneumatiku je podle zákona považována pneumatika na jejíž bočnici je vyznačeno označení M+S, M.S, M/S a MS nebo terénní pneumatiky. Hloubka vzorku hlavních dezénových drážek musí být nejméně 4 mm na všech kolech u vozidel do 3,5 t, nebo nejméně 6 mm na všech hnacích kolech u vozidel nad 3,5 t. 

Nevíte si rady s výběrem zimních pneumatik? Podívejte se na náš návod Jak vybrat zimní pneumatiky. S výběrem pomůže i přehled výsledků testů zimních pneumatik pro rok 2018/2019.

Povinná zimní výbava 2018

Za porušení povinnosti použít za stanovených podmínek zimní pneumatiky mohou policisté řidiči uložit na místě pokutu do 2 000 korun. Ve správním řízení hrozí sankce v rozmezí 1 500 – 2 500 Kč. Pokud by další jízdou na nevyhovujících pneumatikách mohlo dojít k ohrožení bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, jsou policisté navíc oprávnění zakázat řidiči další jízdu.  

Jan Krejčí, Autovkapse.cz  

Další články najdete v rubrice NovinkyUžitečné informace a doporučení spojená s prodejem, koupí a převodem auta včetně vzoru smlouvy o prodeji auta a jiných právních dokumentů jsou k dispozici v sekcích Jak prodat autoJak koupit auto a Převod auta.